V sobotu 20. června 2026 hostil Frýdek-Místek nejprestižnější domácí turnaj roku – Mistrovství republiky v Brazilském Jiu-Jitsu (BJJ). Mezi elitou českého grapplingu se představila také výprava z týnišťského klubu Academy of Movement pod vedením trenéra Jiřího Skýby. Výsledky, které naši sportovci domů přivezli, doslova vyrazily dech celé domácí scéně.
Ačkoliv patřil klub z Týniště nad Orlicí k výpravám s menším počtem zápasníků, díky obrovské efektivitě a skvělým výkonům obsadila Academy of Movement v celkovém hodnocení klubů fantastické 4. místo v České republice. Celkem devět týnišťských reprezentantů předvedlo naprosto neskutečné výkony a vybojovalo neuvěřitelných 10 medailí – 5 zlatých, 2 stříbrné a 3 bronzové.
Pět titulů Mistra republiky pro Týniště Titul mistra republiky a zlatou medaili ve svých kategoriích vybojovali David Pinkas a Ivo Procházka, který opanoval náročnou kategorii mužů v kimonech (Gi). Fantastický úspěch zaznamenal také nejmladší člen výpravy Vojtěch Šatava, který se stal mistrem republiky v disciplíně bez kimon (NoGi) a v disciplíně Gi přidal bronz.
Naprostou dominanci předvedly týnišťské zápasnice v ženské divizi. Alice Benešová dokázala hrdě obhájit loňský titul mistryně republiky. Její úspěch je o to cennější, že se na tatami vrátila po dlouhé nucené pauze způsobené vážným zraněním. Hned za ní na stříbrné pozici skončila její týmová kolegyně Tereza Matějková. Ta si však vše vynahradila v disciplíně NoGi, kde nenašla přemožitelku a domů si odvezla rovněž zlatou medaili a titul mistryně ČR.
Stříbrné a bronzové úspěchy i obdivuhodné návraty Velmi smolný, ale divácky atraktivní turnaj prožil Ondřej Šatava. Ten na tatami jednoznačně dominoval a byl lepším zápasníkem než jeho soupeři, sportovní štěstí se však v rozhodujících momentech přiklonilo na druhou stranu a Ondřej tak pro klub získal cenné stříbro. Bronzové medaile pro Týniště vybojovali v silné konkurenci Tadeáš Sokol a také samotný trenér klubu Jiří Skýba, který šel svým svěřencům osobním příkladem.
Příběhem turnaje byl také start Šárky Veselé. Ta se na závodní plochu vrátila po dlouhé tříleté mateřské pauze. I přes náročný tréninkový výpadek předvedla neskutečně bojovný výkon a obsadila skvělé 4. místo, za což jí patří obrovské uznání.
Tento šampionát jasně potvrdil, že v Týništi nad Orlicí funguje škola bojových sportů na té nejvyšší republikové úrovni. Děkujeme všem reprezentantům za vzornou reprezentaci našeho města a také všem sponzorům a městu Týniště nad Orlicí za jejich podporu.
Jiří Skýba

